Tutaj powinien być opis

Obejrzeliśmy „Pana Tadeusza, czyli ostatni zajazd na Litwie”

         25 lutego 2020 r. na deskach Teatru Muzycznego w Łodzi obejrzeliśmy sceniczną adaptację epopei narodowej „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. Spektakl przygotowany przez Teatr Narodowy ze Słupska zachwyca kulturą żywego słowa i pięknem ”trzynastozgłoskowca”. Utwór jest już niewątpliwie baśniowym wspomnieniem nieistniejącego już świata, opisem wielkiej tęsknoty do wolnej ojczyzny, a zarazem smutną refleksją na temat naszych narodowych przywar jakie w utworze reprezentuje szlachta. Chociaż inscenizacja tego ważnego w naszej kulturze tekstu nie jest łatwa, to podkreślana wyborem scen fantazja i barwność polskiej kultury szlacheckiej robi na widzu wrażenie. Sceny zbiorowe, jak sute śniadanie przy stole czy polowanie (niełatwe w przedstawieniu w obszarze sceny) są atutem tego spektaklu. Dzięki zrozumiałym wypowiedziom i scenom współgrającym
z tekstem jest jasne, o czym jest mowa i co dzieje się na scenie.
          Spektakl zawierał tylko niektóre księgi "Pana Tadeusza" i dlatego jego zakończenie było nieco zaskakujące, do jakiego nie jesteśmy przyzwyczajeni. Być może to celowy zabieg reżysera  rzucający światło na nowe możliwości odbioru. Niewątpliwie widowisko było doskonałym uzupełnieniem omawianej w klasie ósmej lektury, a dla klasy siódmej zachętą do pochylenia się nad księgami mickiewiczowskiej epopei. Wyjazd zorganizowała p. A. Bombrych i p. E. Miedzianowska i K. Włodarska.

  • Witamy na oficjalnej stronie Szkoły Podstawowej im. Józefa Chełmońskiego w Błędowie!