Tutaj powinien być opis

Obejrzeliśmy "Kamienie na szaniec"

„Lecz zaklinam - niech żywi nie tracą nadziei i przed narodem niosą oświaty kaganiec; a kiedy trzeba - na śmierć idą po kolei, jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec!..."
                                                                                                                

(J. Słowacki „Testament mój”)

            17 lutego 2020 r. klasy siódma i ósma w Kinie „Polonez” w Skierniewicach obejrzały sceniczną adaptację książki „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego przygotowaną przez Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia.
             Spektakl oparty na  dziele Aleksandra Kamińskiego stanowi wzruszającą opowieść o sile przyjaźni, patriotyzmie i honorze. Skoncentrowana, na autentycznych wydarzeniach spod Arsenału, narracja odsłania przed widzem trzy twarze naznaczone piętnem wojny. Młodzi przyjaciele – Alek, Zośka i Rudy, wkraczają w dorosłość z głowami pełnymi marzeń i planów. Wrzuceni wprost w wir okupacyjnej rzeczywistości, muszą zejść do niepodległościowego podziemia i stać się żołnierzami, a pełne dramatyzmu epizody z życia okupowanej stolicy przeplatają się z ich codziennymi dylematami i troskami.

          Klimatu dopełnia dobrze dobrana  scenografia i wzmagająca napięcie muzyka i wojenne zakazane piosenki. Wspaniała gra aktorska dostarcza niezapomnianych wrażeń i wzruszeń, a zsynchronizowane z akcją efekty specjalne przyciągały uwagę widzów koncentrując ją nie tylko na historycznym wątku opowieści, ale i wewnętrznej przemianie bohaterów, ich wkraczaniu w dorosłość, walce o własne ideały. Dzięki temu zabiegowi, historia chłopców z Szarych Szeregów jest doskonałą okazją do dyskusji o wartościach współczesnego pokolenia ludzi młodych. Do odpowiedzi m.in. na pytanie - Jakie miejsce zajmuje dziś pojęcie ojczyzny, honoru, odwagi i przyjaźni?  
          Wyjazd na spektakl był nie tylko doskonałym uzupełnieniem lektury omawianej na języku polskim, ale także niezwykłą lekcja historii, która uzmysłowiła młodym ludziom, że wydarzenia opisywane przez Aleksandra Kamińskiego nie są tak bardzo odległe, może w najbliższym  otoczeniu jeszcze żyją świadkowie historii II wojny światowej. Musimy pamięć o nich, bo to oni tak jak Alek, Rudy i Zośka oddawali życie za wolną Polskę, którą my teraz możemy się cieszyć. Wyjazd zorganizowała pani A. Bombrych i panie: D. Muras i K. Włodarska

  • Witamy na oficjalnej stronie Szkoły Podstawowej im. Józefa Chełmońskiego w Błędowie!