Tutaj powinien być opis

„Opowieść wigilijna” wprowadziła nas w magiczny bożonarodzeniowy nastrój

Aby poczuć magię świąt, 12 grudnia 2019 r. w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku uczniowie klasy siódmej i szóstej obejrzeli historię samotnego skąpca Ebenezera Scrooge'a, który każde Święta Bożego Narodzenia spędzał w łóżku, wychodząc z założenia, że na święta nie warto marnować czasu ani pieniędzy. Ta sceniczna adaptacja lektury Karola Dickensa ,,Opowieść wigilijna” należy do cyklu utworów o tematyce bożonarodzeniowej i uważana jest za najpiękniejszą opowieść w całej literaturze światowej. Karol Dickens nazwał swój utwór „kolędą prozą”. W wielu angielskich domach zachował się zwyczaj odczytywania jej stron na głos właśnie w Wigilię Bożego Narodzenia. Opowieść mówi o skutkach samotności spowodowanej egoizmem i chciwością, a głównym przesłaniem tej niezwykłej baśni jest to, że nigdy nie jest za późno na dobroć, a ,,pieniądze to nie wszystko”. Przypomina także o potrzebie wzajemnej życzliwości, która w obliczu szczerej skruchy potrafi odmienić widzenie świata i ludzi.
Spektakl bardzo się młodzieży podobał. Aktorzy wspaniale wcielili się w swoje role, a ich stroje doskonale oddawały klimat tamtych czasów. Przemyślana scenografia, muzyka, światło sprawiały, że przedstawienie wciągało i zapierało dech w piersiach. Szczególną uwagę przyciągały efekty specjalne np. wynurzanie się ducha z dymu. Bardzo podobały się młodzieży także teksty piosenek, które wprowadzały w odpowiedni nastrój.
Spektakl niewątpliwie jest nie tylko doskonałym uzupełnieniem omawianej na języku polskim lektury, ale także skłania do refleksji. Zapełniona widownia podziękowała aktorom gromkimi brawami. Wyjazd zorganizowały panie: A. Bombrych i D. Muras.

  • Witamy na oficjalnej stronie Szkoły Podstawowej im. Józefa Chełmońskiego w Błędowie!