Tutaj powinien być opis

Szczodry wieczór, szczodre dni

6 grudnia 2019 r. uczniowie kl. IV wraz z opiekunami panią Dorotą Osowską oraz panią Katarzyną Włodarską wzięli udział w organizowanych przez Muzeum w Łowiczu zajęciach edukacyjnych pt. Szczodry wieczór, szczodre dni – łowicka obrzędowość bożonarodzeniowa. Czwartoklasiści przypomnieli sobie podstawowe wiadomości nt. świątecznych tradycji i zwyczajów mieszkańców Księstwa Łowickiego. Dzięki muzealnej ekspozycji mięli również możliwość obejrzenia wnętrza księżackiej chaty. W izbie znajdowały się nie tylko kunsztownie wykonane wycinanki, kwiaty z bibuły i pająki, ale także typowe dla okresu bożonarodzeniowego akcesoria, takie jak: snopy słomy i liczne narzędzia rolnicze znamionujące przyszłoroczne obfite zbiory, światy czyli ozdoby wykonane z opłatka, a także gałęzie świerkowe będące uproszczoną formą podłaźniczki.
Po lekcji muzealnej uczniowie wzięli udział w warsztatach plastycznych. Samodzielnie wykonali z fragmentów tekturowych rolek, bibułek i tasiemek przepiękne, kolorowe gwiazdy na choinkę. Wspólna praca zintegrowała grupę. Dzieci chętnie dzieliły się materiałami oraz pomysłami na ich efektywne wykorzystanie. Były zaangażowane, pełne inwencji twórczej i – przede wszystkim – szczęśliwe.

  • Witamy na oficjalnej stronie Szkoły Podstawowej im. Józefa Chełmońskiego w Błędowie!