Tutaj powinien być opis

170. rocznica urodzin Patrona szkoły

7 listopada 2019 r. minęła 170. Rocznica urodzin Józefa Chełmońskiego jednego z najwybitniejszych twórców malarstwa realistycznego w Polsce, Patrona Szkoły Podstawowej w Błędowie. To zaszczytne imię nadano naszej szkole w 2009 roku. Józef Chełmoński urodził się we wsi Boczki w powiecie łowickim i malował sceny rodzajowe, ukazując z dużym autentyzmem życie wsi polskiej. Artysta zasłynął przede wszystkim jako twórca nastrojowych pejzaży, w których z wielką wrażliwością przedstawiał piękno ojczystej przyrody. Sławę przyniosły mu również obrazy przedstawiające zwierzęta, w tym ptactwo (m.in. czaple, żurawie) oraz przede wszystkim konie, które z pasją malował jako rozpędzone Czwórki i Trójki. To właśnie Józef Chełmoński pokazał, jak pisze Stanisław Witkiewicz „Chłopa, który żył w trudzie, biedzie, pod grozą klęsk żywiołowych i społecznych, który cierpiał lub cieszył się naprawdę, sam dla siebie”. Świętując rocznicę urodzin tego wielkiego artysty „Syna ziemi łowickiej” uczniowie pod okiem nauczycieli ( Alicji Bombrych i Katarzyny Wojciechowskiej ) przygotowali część artystyczną przypominającą ciekawsze fragmenty z życia malarza, a także inscenizacje „W domu małego Chełmońskiego” i „Mały Ziunio na jarmarku”. Całość uzupełniała recytacja fragmentów  epopei narodowej „Pan Tadeusz”, która była inspiracją do niektórych obrazów. Chełmoński uważał bowiem, że dzieła Mickiewicza zawierają samo piękno i mądrość. Z kolei wiersze Michaliny Chełmońskiej-Szczepankowskiej – „Babie lato” i „Nić babiego lata”, które w swej treści nawiązują do obrazów malarza oraz solowe i chóralne występy uczniów wzbogacały całość uroczystości i były jej uzupełnieniem.

Na koniec uroczystości miało miejsce podsumowanie ogłoszonych wcześniej konkursów, których celem był między innymi wzrost zainteresowania życiem i twórczością Józefa Chełmońskiego wśród społeczności lokalnej. Był to Międzyszkolny Konkurs Fotograficzny „Jesienne krajobrazy mojej małej ojczyzny inspirowane twórczością Józefa Chełmońskiego w 170. Rocznicę urodzin” i Szkolny Konkurs Plastyczny Inspirowany Twórczością Józefa Chełmońskiego. Na obydwa wpłynęło bardzo dużo ciekawych prac. W konkursie międzyszkolnym wzięli udział również uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Bielawach i Szkoły Podstawowej w Mastkach.

WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO INSPIROWANEGO TWÓRCZOŚCIĄ PATRONA SZKOŁY - JÓZEFA CHEŁMOŃSKIEGO W 170. ROCZNICĘ URODZIN

    Dnia 20 listopada 2019r. spośród 68 prac konkursowych  komisja wyłoniła zwycięzców, którzy wykonali najciekawsze prace.

Wyniki konkursu:

W kategorii klas 0-II

I  miejsce – Julita Gawrońska kl. II – „Sójka”
 II miejsce – Aleksandra Szuflińska kl.0 –„Kurka wodna”

III miejsce –  Agata Szatkowska kl.II – „Jastrząb”

Wyróżnienia: Natalia Major kl. I – „Sójka”  I Wiktoria Szachogłuchowicz kl.0 – „Bociany”

W kategorii klas IV – VIII
I  miejsce -  Maja Rusek kl. VII – „Dojeżdżacz”

II miejsce -  Olga Guz kl.VIII – „Staw w Radziejowicach”

III miejsce- Aleksandra Lebioda kl.VII – „Babie lato”
Wyróżnienia: Maja Siekiera kl.VII – „Świt” I Kuba Surma kl. VI – Wilga i kurka”

WYNIKI MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO
„Jesienne krajobrazy mojej małej ojczyzny inspirowane twórczością Józefa Chełmońskiego w 170. Rocznicę urodzin”

Dnia 20 listopada 2019r. spośród 41 prac konkursowych  komisja wyłoniła zwycięzców konkursu, którzy wykonali najciekawsze zdjęcia.
Wyniki konkursu:
I  miejsce -  Beata Klimkiewicz kl.VIII SP w Błędowie – „Pałacyk w Radziejowicach”

II miejsce – Maja Mużdżyńska kl.V SP w Bielawach – „Konie w duecie”
III miejsce – Magdalena Gawrońska kl.V  SP w Mastkach – „Droga w lesie”

Wyróżnienia: Anastazja Wojciechowska – „Kaczki” , Katarzyna Zabost – „Polna droga”
Oliwia Materek – „Jesień”, Gabriela Ufa – „Złota jesień”

Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród.

  • Witamy na oficjalnej stronie Szkoły Podstawowej im. Józefa Chełmońskiego w Błędowie!