Tutaj powinien być opis

Szkolne czytanie nowel odpowiedzią na akcję Narodowego Czytania 2019

Do stałego kalendarza imprez szkolnych weszło prezentowanie przez uczniów najwybitniejszych dzieł literatury polskiej. Tegoroczne Szkolne Czytanie Nowel, które odbyło się 12 września 2019r. było odpowiedzią na Ogólnopolską Akcję Narodowego Czytania 2019 pod patronatem Prezydenta RP. Podczas tegorocznej odsłony akcji Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do
Kancelarii Prezydenta. Wśród wybranych przez Parę Prezydencką utworów znalazły się:
1.Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
2.Dym – Maria Konopnicka
3.Katarynka – Bolesław Prus
4.Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno
Schulz
5.Orka– Władysław Stanisław Reymont
6.Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
7.Sachem – Henryk Sienkiewicz
8.Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski
Na nasze Szkolne Czytanie wybraliśmy trzy nowele: Katarynkę Bolesława Prusa, Dym Marii Konopnickiej i SachemHenryka Sienkiewicza. Zaprezentowali je uczniowie klas VI, VII i VIII. Fragment noweli Dym odczytał również wychowawca klasy szóstej pan Tomasz Kłosiński. Prezentacja każdego poprzedzona była komentarzem wprowadzającym w tematykę przygotowanym i zaprezentowanym przez uczniów klasy ósmej. Niewątpliwie bogactwo treści tych utworów niezmiennie udowadnia, że piękno polskiej literatury ma moc, aby nas jednoczyć i zespalać wokół wspólnych celów i wspólnych wartości. Szkolną akcję czytania przygotowała pani Alicja Bombrych.
  • Witamy na oficjalnej stronie Szkoły Podstawowej im. Józefa Chełmońskiego w Błędowie!