Tutaj powinien być opis

Wycieczka do Muzeum w Łowiczu

We wtorek 10 marca 2018 r. dzieci z klasy II i III wraz z wychowawczyniami Alicją Muras i Zofią Laskowską oraz mamą jednej z uczennic, panią Katarzyną Siejką, były na wycieczce w Muzeum w Łowiczu, gdzie wzięły udział w lekcji muzealnej związanej z Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz warsztatach kaligrafii „Pójdź dziecię, ja cię uczyć każę…”.

Zdjęcia w prezentacji multimedialnej oraz opowieść przewodnika, pokazały dzieciom, w jakich warunkach uczyli się ich łowiccy rówieśnicy w czasie zaborów. Dalekie i trudno wyobrażalne było to od tego co znają ze swojej szkoły. Niedowierzanie i zaskoczenie widoczne były na twarzach małych słuchaczy.

Po lekcji historii nadszedł czas na działanie – lekcję kaligrafii. Ważkie zagadnienie, bo coraz rzadziej (poza szkołą) piszemy ręcznie. Dobrze, że miłośników pióra i stalówki przybywa, a kaligrafia staje się coraz bardziej popularna m.in. dzięki takim jak te – muzealnym zajęciom.

Wyobraźmy sobie: Przychodzi kurier. Zanim wręczy paczkę musimy się podpisać. Chwytamy długopis i… stawiamy koślawe litery, które ledwo przypominają nasze imię i nazwisko. Dlaczego? – bo najczęściej przy pisaniu różnych pism wyręcza nas klawiatura sprzętu elektronicznego, nawet korespondencja prywatna, to w dzisiejszych czasach, tekst drukowany.

Czy zdajemy sobie sprawę, że coraz rzadziej piszemy odręcznie, a jeśli musimy cokolwiek napisać, to często jest to mało estetyczne, byle jakie?

Zazwyczaj przechodzimy nad tym do porządku dziennego, ale są też tacy, którzy zaczynają szukać sposobów, aby tej umiejętności zupełnie nie stracić.

W podręczniku Stefana Tatucha „Nauka pisma użytkowego i ozdobnego” z 1929r. znajdziemy takie słowa: „Celem nauki pisania w szkole powszechnej jest wyuczenie dzieci pisma pięknego, tj. wyraźnego i kształtnego. Nauka pisania, jak każda inna, powinna kształcić i wychowywać. Ma ona ćwiczyć nie tylko rękę i oko, ale kształcić także umysł (….) budzić zamiłowanie do piękna, taktu, czystości i porządku, a w końcu ma wpływać na wyobraźnię i zmysł estetyczny”.

Kaligrafia to niewykorzystywana w dzisiejszym życiu sztuka pięknego pisania. Nasi uczniowie mieli okazję zapoznać się ze znaczeniem kaligrafii w dawnej edukacji szkolnej oraz spróbować tej sztuki z użyciem patyków, gęsiego pióra, stalówki i atramentu. Każde dziecko otrzymało karty pracy oraz wzorniki kaligraficzne. Efekty tych ćwiczeń były widoczne w kolejnych etapach pracy z atramentem i piórem – powstawały coraz kształtniejsze litery.

Na zakończenie spotkania każdy mógł utworzyć własne inicjały.

Poniżej relacja zdjęciowa.

  • Witamy na oficjalnej stronie Szkoły Podstawowej im. Józefa Chełmońskiego w Błędowie!

  • |
  • REALIZUJEMY PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW UNII EUROPEJSKIEJ "NOWA JAKOŚĆ EDUKACJI W GMINIE CHĄŚNO". WARTOŚĆ DOFINANSOWANIA: 509.157,60 ZŁ