Tutaj powinien być opis

Zorganizowaliśmy wystawę "W drodze do niepodległości"

        W tym roku obchodzimy Jubileusz 100 –lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. My, Polacy doskonale wiemy, że Niepodległość jest wielką wartością. Bezustannie należy zatem pielęgnować w pamięci naszą historię, ciągle przypominać  nasze drogi do niepodległości, umacniać świadomość, że  jest ona wartością najważniejszą i starać się, by już nigdy  nie stracić suwerenności.

            W dniach 19 -23 marca 2018r. w naszej szkole zorganizowaliśmy wystawę „ W drodze do niepodległości”. Bogato ilustrowana zdjęciami z  zasobu NAC wystawa składa się z 30 tablic i jest jednym z elementów projektu edukacyjnego “Dla Niepodległej” skierowanego  przede wszystkim do uczniów. Została ona stworzona na bazie kalendarium wydarzeń istotnych dla odzyskania niepodległości oraz budowania II RP. Poszczególne tablice opisują historię od formowania się legionów w 1914 r., aż po reformę Grabskiego, która w 1924 roku wprowadziła polski złoty, jako jedyną obowiązującą walutę w Polsce. Tablice ilustrowane zdjęciami i skanami dokumentów pochodzącymi z zasobu Archiwum Akt Nowych, pozwalają przyswoić wiedzę na temat formowania się granic i rozwoju Państwa Polskiego. Oprócz kalendarium, prezentują one sylwetki wybitnych postaci związanych z walką o niepodległość, jej utrwalaniem i tworzeniem suwerennego państwa, jak np. marszałka Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, gen. Józefa Hallera czy Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego i Eugeniusza Kwiatkowskiego.

            Doskonałym uzupełnieniem wystawy jest kalendarz złożony z plansz edukacyjnych oraz teczka sztubaka z materiałami, które  przybliżyły uczniom czasy II RP z punktu widzenia obywatela -  plecak, który formą nawiązuje do ówczesnych teczek uczniowskich,  pakiet złożony z flagi oraz instrukcji jej składania, mapa II RP, ówczesne znaczki pocztowe, banknoty, album gimnazjalistki dotyczący mody i urody za czasów II RP oraz film poświęcony Józefowi Piłsudskiemu. Po uroczystym otwarciu, które miało miejsce w poniedziałek 19 marca uczniowie poszczególnych klas oglądali wystawę i rozmawiali z nauczycielami historii i języka polskiego o dziejach naszej ojczyzny. Klasy IV –VII i gimnazjaliści obejrzeli również film o Józefie Piłsudskim, natomiast najmłodsi rozmawiali o naszych symbolach narodowych , o stolicy, o największych miastach, o królowej naszych rzek … i obejrzeli film „Polak mały”.
             Oglądanie wystawy poprzedzone było wstępem wprowadzającym zwiedzających w tematykę, który przygotowali uczniowie klasy trzeciej gimnazjum pod czujnym okiem nauczycieli historii i języka polskiego.  W trakcie oglądania  odpowiedni nastrój zapewniały  pieśni patriotyczne „My pierwsza brygada”, „Legiony to …”
             Oprócz uczniów z naszej szkoły wystawę obejrzeli uczniowie starszych klas Szkoły Podstawowej w Kocierzewie Południowym, SP w Łaguszewie, SP w Gągolinie i SP w Mastkach, pracownicy szkoły, rodzice. W piątek gościliśmy także Władze i Radnych Gminy Chąśno.

Wystawa „W drodze do niepodległości” i uzupełniający ją pakiet edukacyjny Narodowego Archiwum Cyfrowego to doskonały materiał, z którego uczniowie mieli okazję zapoznać się w chronologicznym porządku z wydarzeniami, które doprowadziły do powrotu Polski na mapę Europy, ale też z wydarzeniami i osobami, które były ważne dla rozwoju Państwa.

Nauczyciele odpowiedzialni za projekt to Bombrych A., Bogucka K. i Kłosiński T. oraz uczniowie z kl. III (Pachowska Paulina, Jabłoński Michał, Rojek Tomasz, Anyszka Mateusz, Guzek Mateusz, Jabłoński Łukasz ), z kl. II ( B. Wojciechowski, B. Pięta i S. Zabost).

 

 

  • Witamy na oficjalnej stronie Szkoły Podstawowej im. Józefa Chełmońskiego w Błędowie!

  • |
  • REALIZUJEMY PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW UNII EUROPEJSKIEJ "NOWA JAKOŚĆ EDUKACJI W GMINIE CHĄŚNO". WARTOŚĆ DOFINANSOWANIA: 509.157,60 ZŁ