Rokoko –- prąd estetyczny, kształtujący styl życia i odzwierciedlający się w sztuce, a zwłaszcza architekturze wnętrz i rzemiośle artystycznym XVIII wieku oraz modzie aż do około 1790 roku. Cechowała go lekkość, finezja, wyrafinowanie i zmysłowość, odpowiadające nowemu stylowi życia arystokracji francuskiej uwolnionej od dworskich rygorów. Swobodne, bujne życie towarzyskie toczyło się odtąd w salonach modnych dam i koncentrowało wokół rozrywek łatwych i przyjemnych, takich jak bale, maskarady, czy gry i zabawy na łonie natury. Wymagały one również nowej, niewymuszonej mody, podkreślającej wdzięk, urodę i zmysłowość, a nie prestiż i pozycję na dworze. We Francji, a za jej przykładem również w Europie i Polsce, odrzucono sztywność ubioru i zachowania. Patrząc jednak na stroje tej epoki mamy wrażenie, że to tylko pozory. Suknie zdobiły pieniste koronki, falbanki i wstążki. Szczególnie popularnym fasonem była początkowo szeroka nieoficjalna suknia w typie dezabilu, tzw. adrienne - nieodcinana w pasie i spływająca w swobodnych fałdach od ramion aż do ziemi i oparta na okrągłej rogówce. Wyglądu modnej elegantki dopełniała pudrowana fryzura - najpierw niska, a od lat 70. XVIII wieku coraz wyższa, układana na drucianym stelażu, z puklami opadającymi na ramiona i bogato zdobiona kwiatami, piórami, czy klejnotami, jaką lansowała królowa Maria Antonia. A oto przykłady mody epoki rokoko zaprojektowanej przez uczniów klasy II a. Prace wykonali: Paulina Gołębiewska, Karolina Latoszewska, Paulina Madanowska, Anna Burzyńska, Ewelina Gołębiewska, Bartłomiej Madanowski, Sebastian Słoma. 

Klasa IV SP wykonała pracę przedstawiającą martwą naturę. Uczniowie mieli za zadanie posługiwać się barwami podstawowymi i pochodnymi. Zobaczcie efekt ich prac. Najlepsze prace: Jakub Rembiejewski, Angelika Kołaczyńska, Kinga Kołaczyńska, Karolina Gać, Jakub Ptasiński, Wiktoria Płuska.

Klasa VI wykonała w miesiącu grudniu interpretację obrazu znakomitego malarza renesansowego Leonardo da Vinci „Mona Lisa”. Spójrzcie na efekty tych zmagań. Rysunki wykonali: Michał Jabłoński, Zuzanna Guz, Gabriel Myszewski, Ewa Szwarocka, Gabriela Melon, Weronika Salamon, Zuzanna Kwiatkowska.

 

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA ALBUMU:

https://www.flickr.com/photos/zspbledow/sets/72157647997512403/

  • Witamy na oficjalnej stronie Szkoły Podstawowej im. Józefa Chełmońskiego w Błędowie!

  • |
  • REALIZUJEMY PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW UNII EUROPEJSKIEJ "NOWA JAKOŚĆ EDUKACJI W GMINIE CHĄŚNO". WARTOŚĆ DOFINANSOWANIA: 509.157,60 ZŁ